Baskılı Poşet

 

Baskılı Poşet imalatı
Baskılı Poşet üretim safhalarına gelen olarak bakmak istersek Polietilen hammadde kullanımın sağlanacak olan makineler de üretim yapılmaktadır.

Baskılı Poşet imalatında LLDPE, HDPE,LDPE,PP,OPP,CPP ve benzeri malzemeleri üretmek için kullanılan hammaddeler olması gerekmektedir.

Poşet üretiminde yardımcı malzemeler de kullanılmaktadır. Benzer olarak silip, anti silip, konsantre (masterbahac) gibi malzemeler katkısı ile çeşitli özellikte mağaza poşeti, çanta, baskılı poşet üretimi yapılmaktadır.

Polietilen hammadde granül halinde olup şeffaftır. Film üretimi yapılırken hammadde içersine konsantre ve çeşitli malzemeler katılarak filmin renklendirilmesi sağlanmaktadır. Baskılı Poşet Çanta filminin kullanım ve dayanıklılık açısından verimli olması için gerekli katkılarla değişik özelliklerde çanta filmi üretimi yapılması mümkün olmaktadır.

Baskılı poşet, çanta plastik film üretimi için kullanılan makine ekstruder, genel olarak içerisine giren metal, polimer, seramik veya gıda hammaddesini basınç ve sıcaklıkla eriten bir makinadır.

Plastik sektörü için kullanılan ekstruderlerin büyük bölümü, kalıp yapmak için olsa da, mesela planet tipi ekstruderler besleme ve ön vida kısmından oluşurlar. Plastiği ön vidadaki planet gruba taşıyan besleme grubu ürünü soğuturken, ön vidaya gelen mal yüksek basınç ve sıcaklığın etkisiyle toz halden eriyik hale geçer.

Avrupa’da pvc folyo üretiminin büyük çoğunluğu bu tip ekstruderle yapılmasına rağmen uzak doğu da ki üretim genelde vidalı ekstruder olarak bilinen ekstruderle yapılır. bu ekstruderlerle pvc daha yüksek sıcaklığa ulaştırılıp sucuk büyüklüğünde ve içerisinde hava bulunmadan geçer.

Plastiğin her konusunda hammaddeyi eritmek,karıştırmak ve nihai şekli alacağı kalıbın içersine itmek için kullanılan vida,kovan,şanzıman,dişli grubu,rezistans ve motordan oluşan makine. plastik ekstruderler temel çalışma prensibi olarak aynı olmakla beraber çalışılacak malzemeye göre vida ve vidanın içersinde döneceği kovan farklılık göstermektedir.

Alçak yoğunluk polyetilen ekstruderi ile yüksek yoğunluk polyethilen ekstrüder vida yapıları,dizaynları aynı hammaddenin değişik yoğunlukları olsa dahi fark gösterebilmektedir.

Bakılı poşet üretiminde ikinci safha olarak baskı gelmektedir. Günümüzde çok çeşitli baskı yapılabilecek matbaalar üretilmiştir. Plastik baskılı poşet üretiminde kullanılması için flekso matbaa türü uygun olan matbaa çeşididir.

Tabaka kağıda baskı yapan matbaalar ofset matbaalardır. Genel olarak flekso baskı türü rulo halindeki malzemeler için bir baskı tekniğidir.
Flekso Baskı, doğrudan yüksek baskı sisteminin bir dalıdır.

Baskı kalıbının yüzeyinde yüksekte kalan işli alanlardaki mürekkep almış görüntülerin basınç etkisiyle baskı malzemesinin üzerine geçirilmesi esasına dayanan bir baskı yöntemidir. Kalıbı lastik olan baskı tekniğidir.

Flekso baskı yönteminde kullanılan baskı kalıplarının baskı kalıplarının baskı yapan kısımları yüksektedir. Baskı kalıplarının basmayan kısımları ise derindir. Flekso baskı makineleri rotatif olup bobin kağıt veya plastik folyeler üzerine baskı yapar. Flekso baskı sistemi çoğunlukla ambalaj, etiket ve gazete baskısında kullanılmaktadır.
Poşet kesiminde kullanılan makineler çok çeşitlidir. Mağaza çantası , çöp torbası, ekmek poşeti, market poşeti, kasap poşeti, bakkal poşeti, pastane poşeti gibi daha pek çok poşet türü gibi poşetleri kesmek ve son halini vermek için kullnılan makinelerdir.

Mecburen her ürünü üretmek için değişik makineden faydalanmak gerekmektedir. Üretilecek poşetlerin kullanış amaçları farklı olduğu için makinenin özellikleri de ona göre olması gerekmektedir.

Umarım bu yazı baskılı poşet imalatı ile ilgili sizi biraz bilgilendirmiştir.

Birde baskılı poşet nasıl üretilir sorusuna cevap olsun diye bir de video paylaşmak istiyoruz.
Bir sonraki yazı dizisini takip etmek  için www.tahaplastik.net u sık sık ziyaret etmenizi öneririz. Google de ” Baskılı Poşet Merkezi ” yazın ve aratın. Karşınıza çıkacak sonuçların en üst kısmında ki siteye tıklayın.